0
دیجیتال مارکتینگ مقاله

هدف مهم ترین عامل در انتخاب یک استراتژی موفق در کمپین های دیجیتال مارکتینگ است

هدف مهم ترین عامل برای رسیدن به موفقیت است. مهم نیست که یک فعالیت را چگونه و کی انجام میدهید تا زمانی که هدفی نداشته باشید راهی بیهوده را طی میکنید. فعالیت های مهمی همچون دیجیتال مارکتینگ بیش از هر عامل دیگری به مشخص بودن هدف نیازمندند. مهم است که قبل از شروع هر کمپینی بدانید:

 • چرا این کمپین باید اجرا شود؟
 • هدف شما از اجرای دیجیتال مارکتینگ چیست؟
 • چه استراتژی ای برای رسیدن به هدف موثر است؟

شهرآرا یک آژانس دیجیتال مارکتینگ خلاق است که با بهره گیری از علم مارکتینگ برای اهداف مشتریان برنامه ریزی میکند. در این مقاله سعی داریم با استفاده از تجربیات خود از اهمیت و چگونگی تعیین هدف بگوییم. تا بدین وسیله نگاهی وسیع به گستره دیجیتال مارکتینگ برای شما فراهم سازیم.

 

چه استراتژی ای برای رسیدن به هدف موثر است؟

عوامل مهمی همچون گسترش و پیشرفت روز افزون تکنولوژی مخصوصا در زمینه دیجیتال و اینترنت، این ضرورت را پدید آورده که همه افرادی که به دنبال جذب مشتری، برندسازی و توسعه کسب و کار خود هستند. به فکر خلق استراتژی و مدیریت فرآیند دیجیتال مارکتینگ باشند. اما قطعا با عدم برخورداری از تجربه و برنامه ای کامل و جامع در حوزه دیجیتال مارکتینگ، هیچ ارتباط موثری بین صاحبان کسب و کار و مشتریان ایجاد نخواهد شد.

وجود یک برنامه مدون و تاثیرگزار در اینجا خودنمایی میکند و لازم است، اما برای ایجاد این برنامه در ابتدا باید به سوال های مهمی پاسخ دهیم.

با چه هدفی قصد دارید به دیجیتال مارکتینگ بپردازید؟

قطعا میدانید که چرا دیجیتال مارکتینگ را انتخاب کرده اید. پاسخ شما باید در یکی از دسته بندی های زیر باشد.

 1.  افزایش فروش
 2.  افزایش محبوبیت
 3.  شناخته شدن
 4. معرفی خدمت یا محصولی جدید
 5.  معرفی خدمات و یا محصولات

هر کدام از موارد بالا میتواند دلیل شما برای انتخاب دیجیتال مارکتینگ باشد. شاید لازم باشد با ذهن خود خلوت کنید و عمیقا به نیازهای فعلی کسب و کارتان بیندیشید. چه عاملی باعث شده که هم اکنون این مقاله را بخوانید؟ دوست دارید مشتریان بیشتری داشته باشید؟ یا شاید علاقه مند هستید که هرجا صحبت از حوزه فعالیت های شما میشود نام برند شما به گوش بخورد؟ پاسخ این سوال نشان دهنده هدف شما از دیجیتال مارکتینگ است.

البته بنا به تجربه به خوبی میدانیم که افراد بسیاری هستند که کلیه موراد بالا را در دسته اهداف خود جای میدهند. مشکلی نیست. یک تیم دیجیتال مارکتینگ قوی میتواند به شما در اولویت بندی اهدافتان کمک کند و بنا به ارزش اهداف شما را طبقه بندی کند.

 

هدف دیجیتال مارکتینگ

چگونه هدف را در دیجیتال مارکتینگ مشخص کنید؟

 

بدیهی است که هدف ارتباط مستقیمی با آینده دارد. لذا  باید برای آینده کسب و کارتان هدف تعیین کنید. اهداف را می توان در سه دسته اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت طبقه بندی کرد.  خصوصیات و پتانسیل های بالقوه تیم فعلی و کسب و کارتان نقش پررنگی در تعیین اهداف دارد.  لازم است که نگاهی عمیق و تیزبینانه به آنچه که دارید بیاندازید. شما کجا هستید؟ رقبایتان کجا هستند؟ کارمندانتان چه توانایی هایی دارند و در نهایت دوست دارید کجا باشید؟

 

در سومین  قدم تدوین استراتژی دیجیتال مارکتینگ آینده کسب و کار خود را ترسیم کنید

 

صحبت ما به اینجا رسید که پرسیدیم دوست دارید کجا باشید؟ این یعنی دقیقا ترسیم آینده کسب و کار.  حال که دیگر گام نخست را پشت سر گذاشته اید و به خوبی اهداف تان را میشناسید میتوانید به راحتی آینده کسب و کارتان را مشاهده کنید.

دو سال دیگر را تصور کنید، سعی کنید واقع بین باشید . هدف مشخص است، توانایی ها و پتانسیل ها به خوبی روشن هستند لذا با دقت جایگاه خود در آینده را تعیین کنید. با دقت مجسم کنید که وضعیتتان در بین کسب و کارهای رقیب چگونه خواهد بود، نرخ جذب مشتریان کسب و کارتان چقدر خواهد بود، کدام محصول یا خدمت را ارائه خواهید کرد و ...

هرچه در برنامه ریزی خود دقیق تر باشید و با علم و تجربه بیشتری اقدام به تبیین استراتژی بازاریابی دیجیتال برند خود کنید، آینده ترسیمی برندتان واضح تر و مشخص تر خواهد بود.

یک کمیپن دیجیتال مارکتینگ موفق نیاز به شناخت استراتژی برندهای رقیب دارد

 

 استراتژی برندهای رقیب را در حوزه دیجیتال مارکتینگ بشناسید و بدانید که چه روندی را دنبال میکنند. همیشه به یاد داشته باشید که تحقیقات بازار و شناخت مشتریان از مهم ترین عوامل موفقیت در دنیای دیجیتال مارکتینگ است. شناسایی استراتژی دیجیتال مارکتینگ رقبا میتواند ایده های جالبی را بسازد و زمینه ساز شروع خلاقیت های جالبی باشد.

خوبی دنیای دیجیتال مارکتینگ به گستردگی اطلاعات و شفافیت فعالیت هاست. به راحتی میتوانید با بهر گیری از فضاهای آنلاین فعالیت رقبا و بازخورد آن ها را رصد کنید. آنالیزورهای متعددی آماده کمک به شما هستند تا بتوانید نگاهتان را روی رقبا ریزبینانه تر کنید.

هر کسب و کاری که در این زمینه بتواند بهتر عمل کند، می تواند که برنامه ریزی و استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را به گونه ای رقم بزند که بتواند برند خود را در میان برندهای رقیب بیشتر و بهتر به مخاطبان بازار هدف بشناساند و در نتیجه وضعیت تجاری خود را بهبود ببخشد.

فراموش نکنید که مشتریان رقبا ، میتوانند مشتریان شما باشند. لذا اهمیت ویژه ای برای شناخت آنان قایل باشید و سعی کنید خصوصیات و شخصیت آن ها را بشناسید. شناخت مشتریان از مهم ترین بخش های تحقیقات بازار میباشد.

نکته مهم : باید نکته مهمی را دقیقا در همین زمان به شما بگوییم. شناخت استراتژی و برنامه های برندهای رقیب در حوزه دیجیتال مارکتینگ به منزله تقلید از برنامه های آنان نیست، زیرا همانطور که گفته شد برنامه و استراتژی هر برند و کسب و کار با توجه به توانمندی ها و موجودی های آن کسب و کار به طور کلی متفاوت از برنامه و استراتژی هر کسب و کار دیگر است. تنها دلیل شناختن استراتژی ها ، شناخت نقاط ضعف و قوت، بررسی رقبا و کاهش آزمون و خطاهاست.

در نهایت:

برای شروع کمپین دیجیتال مارکتینگ خود یک استراتژی تدوین کنید

در این مقاله سعی کردیم با ساده ترین عناوین و کوتاهترین توضیحات درک روشنی از اهمیت چرایی دیجیتال مارکتینگ و تدوین هدف داشته باشیم. هم اکنون مراحل مهمی به انجام رسیده است:

 1.  تعیین هدف
 2.  ترسیم آینده
 3.  بررسی رقبا و مشتریان

دیگر به آخرین مرحله این بخش حساس رسیده اید. در مرحله چهارم، نوبت تدوین استراتژی برای برند خودتان است. هم اکنون شما اطلاعات بسیار مناسبی دارید و قبل از هر اقدام دیجیتال مارکتینگ باید استراتژی خود جهت حضور در این عرصه را مشخص کنید.