0
طراحی وبسایت مقاله

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - طراحی وبسایت مقاله
شناخت اهداف مهم ترین پیش نیاز طراحی وبسایت

در این مقاله میاموزیم:

 1. شناسایی هدف از طراحی وب سایت
 2. اهمیت شناخت نیاز کسب و کار خود
 3. اهمیت شناسایی مشتریان کسب و کار خود

مقدمه

اگر برای طراحی وبسایت ویژه کسب و کار خود تصمیمی جدی گرفته اید، مهم ترین سوالی که باید از خود بپرسید این است که چرا باید یک وبسایت داشته باشید؟

وبسایت در دنیای تجارت الکترونیک برطرف کننده نیازهای بسیاری است و به دلیل گسترده بودن حوزه خدماتش نمیتواند تنها به یک دلیل طراحی شود. طراحی وبسایتی جذاب که توانایی جذب مخاطب را داشته باشد فرایندی ساده و اتفاقی نیست. قطعا قبل از آنکه تصمیم بگیرید کسب و کار خود را در قالبی رسمی  به دنیای تجارت الکترونیک وارد کنید وبسایت های زیادی را مشاهده کرده اید. به نظرتان تنها دلیل موفقیت این وبسایت ها ظاهر زیبای آن است؟ شاید متوجه شده باشید که بخش زیادی از وبسایت های موفق حتی زیبا هم نیستند!

بله درست است، زیبایی تنها دلیل موفقیت نیست. بلکه مشخص بودن هدف طراحی وبسایت مهم ترین دلیل موفقیت یک وبسایت است. قطعا شما به عنوان صاحب یک کسب و کار باید از چرایی طراحی وبسایت برای کسب و کارتان آگاه باشید و بدانید که با در دست داشتن وبسایت کدام نیاز بنیادی کسب و کارتان مرتفع میگردد.

هدف شما از طراحی وبسایت ویژه کسب و کارتان چیست؟

 1. به دنبال جذب مشتری بیشتر هستید؟
 2. تمایل دارید محصولاتتان را به صورت آنلاین به فروش برسانید؟
 3. به دنبال یک کاتالوگ آنلاین هستید؟
 4.  به دنبال اتوماتیک کردن خدمات خود هستید؟
 5. آیا تمایل دارید محدودیت مکانی و جغرافیایی را در کسب و کارتان کمرنگ کنید؟
 6. و ده ها دلیل دیگری که میتواند وجود داشته باشد.

یک وبسایت خوب و جامع میتواند برطرف کننده همه نیازهای مطرح شده باشد. اما دقت کنید که طراحی چنین وبسایتی چقدر هزینه بالایی میتواند داشته باشد؟ اگر شما بدانید که وبسایتتان قرار است چه هدفی را محقق کند میتوانید به راحتی در سرمایه مالی و زمانی خود صرفه جویی کنید.

ما به شما به عنوان یک آژانس دیجیتال مارکتینگ قبل از آنکه تصمیمتان برای طراحی وب سایت و سفارش آن قطعی شود میاموزیم که ابتدا هدف خود را از طراحی وب سایت مشخص کنید.

قدم اول طراحی وبسایت: شناخت نیاز کسب و کار خود

متاسفانه برخی از افراد در اولین اقدام خود یک وبسایت طراحی میکنند. سپس در پی افزایش توفیق وبسایتشان دست به هزینه های بسیاری همچون بهبود سئو، تبلیغات گران قیمت و ... میکنند، این دسته از افراد همیشه شاکی از بازار اینترنتی هستند و معتقدند که وبسایتاشان به اقبال دلخواهشان دست نیافته است. غافل از آنکه ایراد کار بسیار بنیادی تر است و پی ساختمان درست بنا نشده است. در اینگونه مواقع نه تنها به موفقیت دلخواه نزدیک نخواهند شد بلکه وقت و سرمایه خود را هدر میدهند. شاید هم اکنون بپرسید پس چه کاری باید کرد؟

شناخت کسب و کار خود و همچنین نیازهای کسب و کار پایه ای ترین نیاز مدیریت یک کسب و کار است. به راستی میدانید که کسب و کار شما در این مرحله دقیقا به چه اقدامات تبلیغاتی و بازاریابی نیاز دارد؟

یک مدیر موفق باید برنامه ای مدون و تاثیرگزار برای توسعه کسب و کار خود طراحی کند. شاید عجیب به نظر برسد اما مهم است که شما حتی پنج سال دیگر خود را ببینید. ترسیم چشم انداز پنج ساله، شناسایی اهداف مهم کسب و کار و تعیین رسالت از مهم ترین نیازهای یک بیزنس موفق است. پیشنهاد میکنیم که قبل از هر اقدامی یک طرح تجاری متناسب طراحی کنید و استراتژی های خود را مشخص کنید.

قطعا این طرح تجاری میتواند به راحتی مشخص کند که چه زمانی، بهترین موقعیت برای ورود به دنیای تجارت الکترونیک است. این طرح تجاری حتی اهداف شما از طراحی یک وبسایت را هم مشخص میکند.

اهمیت شناخت مشتریان در طراحی وبسایت

قدم دوم طراحی وبسایت: مشتریان خود را بشناسید

شناخت مشتریان یکی از اصولی ترین نیازهای شروع یک فعالیت بیزنسی است. وب سایت شما برای چه دسته ای از افراد طراحی خواهد شد؟ این افراد معمولا به چه دلیل به وبسایت مراجعه خواهند کرد؟ چقدر اهمیت دارد که این افراد وبسایت شما را ببینند؟

عوامل متعددی همچون سن، تحصیلات، دغدغه و سطح فرهنگ تاثیر مستقیم در انتخاب هدف طراحی وبسایت شما دارد. بنابراین قبل از هر اقدامی باید مشتریان خود را بر اساس تولید و مطالعه پرسونا شناسایی کنید.

احتمال اینکه یک کسب و کار مشتریانی از دسته های متعدد داشته باشد زیاد است. لذا در این حالت باید یکی از دو تصمیم پیش رو را برای طراحی وبسایت گرفت:

 1. عدم وجود دغدغه مالی و زمانی : همانطور که قبلا هم اشاره کردیم طراحی وبسایت برای پوشش دادن به اهداف متعدد شامل هزینه و صرف زمان زیادی میشود. در این حال اگر کسب و کاری دارای مشتریان متعدد است میتواند برای هردسته از مشتریان خود و رفع نیازشان ویژگی هایی در وبسایت خود تعبیه کند.
 2. وجود دغدغه مالی و زمانی: در این گونه مواقع بهتر است که مشتریان خود را اولویت بندی کنید. سپس پروژه طراحی وبسایت خود را به فازهای متعدد تقسیم کنید. در این حالت فاز اول با پوشش دادن به نیاز مشتریان اولویت اول اجرا میشود. فاز دوم برای مشتریان اولویت دوم و ...

هر کسی که از اینترنت استفاده می کند، ممکن است یک مشتری بالقوه باشد اما همیشه یک مخاطب خاص وجود دارد که به دنبال جذب نگاه او هستید. این مخاطب باید تحت تاثیر محصولات یا خدمات وب سایت شما قرار گرفته و تبدیل به یک مشتری وفادار شود و در نتیجه باید به جذب چنین مخاطبانی پرداخت. مطمئنا شناخت مشتری میتواند تاثیر بسیاری در سهولت و سرعت پروژه طراحی وبسایت داشته باشد. توجه داشته باشید یک کسب و کار موفق لزوما نباید دسته بندی مشتریان خیلی وسیعی داشته باشد. بلکه هرچقدر مشتریان در دسته های کوچکتر و تخصصی تری تقسیم شوند، به مراتب کار جذب آنان راحت تر انجام خواهد شد. در نهایت پیشنهاد میکنیم شناخت مشتریان را جدی بگیرید و از شرکت طراحی وبسایت خود بخواهید تا قبل از هر اقدامی ابتدا مشتریان شما را شناسایی و دسته بندی کند.

 

شناخت هدف و مشتریان کلید شروع موفقیت یک وبسایت

هم اکنون به وضوح از اهمیت شناخت اهداف و مشتریان آگاه هستیم. به خوبی میدانیم که در وهله نخست شناسایی اهداف به وسیله شناخت کسب و کار خود و شناخت نیاز مشتریان میتواند نقش مهمی در طراحی وبسایت موفق داشته باشد. لذا حتما قبل از طراحی وبسایت هدف و نیاز مشتریان خود را شناسایی کنید تا بتوانید انتظارات آنها را در طراحی سایت خود اعمال کرده و در گام بعدی نیازهای مشتریان تان را برآورده کنید.