0
مقاله

۲۹ آبان ۱۳۹۵ - مقاله
6 مدل کاربردی در ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) یا بازاریابی ایمیلی یکی از انواع روش های بازاریابی است که گاه به عنوان ابزاری برای بازاریابی هدفمند و گاه برای بازاریابی انبوه مورد استفاده قرار می گیرد.در میان ابزارهای رایج تبلیغاتی ، بازاریابی ایمیلی از ارزانترین ابزارهای تبلیغاتی است که به دلیل ارزان بودن نسبی آن ، کمتر به جزییئات و یا افزایش اثر بخشی آن پرداخته می شود.

در هر یک از این مدلها با تعیین هدف و نوع کسب و کار ، سه روش پیشنهاد می گردد که بسته به میزان زمان و نوع کسب و کار شما قابل پیاده سازی است.اگر میخواهید از روش بازاریابی ایمیلی  ، کسب و کار خود را توسعه دهید ، به نکات مهم زیر توجه کنید :

 

 1. ایمیل تبلیغاتی
   

  هدف: ترویج یک محصول و یا خدمت و همچنین جلب توجه مشتریان برای خرید

  کاربرد در کسب و کار: تمامی مشاغل

  ایمیل های تبلیغاتی کوتاه و جذاب هستند.شما تنها با داشتن یک طرح گرافیکی خاص و منحصر به فرد می توانید موفق عمل کنید واین کار مستلزم زمان زیادی نخواهد بود .در غیر اینصورت فرآیند ارسال ایمیل تبلیغاتی دشوار و زمان بر خواهد شد. به سه روش پیشنهادی برای ایجاد ایمیل های تبلیغاتی توجه کنید :

  • پیشنهادات خود را کاملا واضح و شفاف بیان کنید.
    

   بطور نمونه ، مشتریان شما زمان زیادی برای خواندن مطالب یک ایمیل ندارند ، اگر با هدف تبلیغات کار خود را انجام می دهید می بایست پیشنهاد خود را بطور شفاف و واضح در میان صفحه و یا در جایگاه مناسبی مطرح نمایید.با این روش مشتریان به شما بی توجهی نخواهند کرد و پیام شما را می خوانند.در نمونه ایمیل زیر مشاهده می کنید که شرکت پیشنهاد تبلیغاتی خود را بطور واضح و شفاف مطرح نموده است.

    

   ایمیل تبلیغاتی

  • با ایجاد محدودیت و فوریت پیشنهاداتتان را مطرح کنید.
  • ترجیحا کوتاه بیان کنید.
    

   پیام های تبلیغاتی شما نیاز به ارائه توضیحات زیاد ندارد.سعی کنید که پیشنهادات و آفر خود را مختصر و مفید مطرح کرده و با تعیین بازه زمانی آن را جذاب تر نمایید .بطور مثال ، نمونه ایمیل تبلیغاتی زیر ، در کمتر از 45 کلمه بوده و کاملا مختصر و مفید پیشنهاد خود را برای مشتریان ارسال نموده است.

    

   ایمیل تبلیغاتی

 2. ایمیل با ایجاد فهرست جدید
   

  هدف : برای اینکه مشتریان را از موارد جدید مطلع سازید ، میتوانید آنها را در زیر چتر تبلیغات ایمیلی حفظ نمایید.اطلاعات  ارسالی به مشتریان را با هدف فروش خود به روز رسانی کنید.

  کاربرد در کسب و کار : هر تجارت و یا کسب و کاری که بتواند اطلاعاتی درباره موجودی به مشتریان منتقل کند.خرده فروشی ها وکسب و کارهای مرتبط با مد و پوشاک جای مانور بیشتری خواهند داشت.

  برای ایجاد ایمیلی که فهرست جدیدی از محصولات و خدمات شما را به مشتریان ارائه می کند ، می بایست زمان بیشتری برای صرف گرفتن تصاویر خوب برای محصولات جدید نمود.در این مدل ، نیاز به تولید محتوای متنی نمی باشد. به سه روش پیشنهادی ذیل توجه نمایید :

  • ارسال ایمیل همزمان با رسیدن کالا و یا اجناس
  • گرفتن عکس های جذاب و مبهوت کننده
    

   شما نیاز به معرفی محصولات خود بصورت فوق حرفه ای ندارید اما باید نمایش مناسب و با کیفیت از محصول جدید خود داشته باشید، طوری که دیگران را برای خرید ترغیب نمایید .در واقع در این نوع از ایمیل ها ، بیشتر از طریق تصویر با مخاطب ارتباط برقرار می شود تا متن . بطور مثال ، نمونه ای که در زیر مشاهده می کنید عکسی با کیفیت از یک کیف می باشد که نمونه اجناس جدید یک فروشگاه است.

    

   ایمیل تبلیغاتی

  • انتقال خبر در همان عنوان ایمیل
    

   مسلما می دانید که عنوان ایمیل شما نقش مهمی در باز شدن و یا عدم باز شدن آن توسط مشتریان شما دارد.

   با اطلاع رسانی جالب و انگیزشی در عنوان ایمیل ، مشتریان را برای خرید اجناس جدید ترغیب نمایید بطوری که آنها ایمیل خود را بررسی کنند. به ایمیل شرکت رد باکس برای اطلاع رسانی در خصوص رسیدن اجناس جدید توجه کنید.

    

   ایمیل تبلیغاتی

 3. ایمیل خبرنامه ای
   

  هدف: آگاهی مشتریان درباره اخبار شرکت ، آگاهی درباره بهبود برند و ایجاد رابطه خوب با خوانندگان خبرنامه

  کاربرد در کسب و کار : تمامی مشاغل

  برای ایجاد یک خبرنامه قوی نسبت به سایر شیوه های بازاریابی ایمیلی ، می بایست زمان زیادی صرف نمود. این روش با توجه به میزان سختی انجام آن ، اگر بطور جامع  و هدفمند صورت پذیرد از ابزارهای ارزشمند تبلیغاتی خواهد بود . به سه روش پیشنهادی برای ایجاد خبرنامه توجه کنید :
   
  • ایجاد خبرنامه ای مختصر و مفید ( تولید خبرنامه به مفهوم زیاد بودن مطالب نیست)
  • ایجاد طراحی چشم پسند
    

   اگر به خبرنامه خود همانند یک مجله خبری نگاه کنید بهتر است که با طراحی چشمگیر مخاطب را جذب خود نمایید. شما با ایجاد فواصل منظم در متون و تصاویر با کیفیت بطور کاملا ساده ، میتوانید افراد را جذب کنید.

   با مشاهده نمونه ایمیل زیر متوجه طراحی ساده و فونت های خوانا این خبرنامه خواهید شد که بطور حتم شما را نیز جذب خواهد کرد . این نکته را در نظر داشته باشید که با بکارگیری رنگ های زیاد در طرح خبرنامه ، ذهن مخاطب را در گیر نکنید.

    

   ایمیل تبلیغاتی

  • راه های ارتباطی با کسب و کارتان را در خبرنامه ایجاد نمایید.
 4. ایمیل خوشامد گویی
   

  هدف : استقبال از اعضای جدید و برقراری ارتباط خوب با آنها

  کاربرد در کسب و کار: تمامی مشاغل

  معمولا ایجاد یک ایمیل زمان زیادی نمی برد اما شما نیازدارید بدانید مشتریان چه زمانی عضو وبسایت شما شده اند تا با ارسال ایمیلی از آنها خوشامدگویی کنید. به سه روش پیشنهادی برای راه اندازی یک ایمیل خوشامدگویی توجه نمایید :

  • با لحنی گرم و صمیمانه ایمیل خود را بنویسید.
    

   ایمیل خوشامدگویی شما به اعضای جدید ، همانند  عمل دست زدن و نشان دادن خوشحالی بسیار زیاد شما از ملحق شدن افراد به گروه باید باشد.به نمونه نامه خوشامدگویی زیر توجه کنید.

    

   ایمیل تبلیغاتی

  • اشاره به مزایای عضویت در خبرنامه وبسایت شما
    

   از مشتریان جدید برای ملحق شدنشان و تصمیم آنها برای عضویت در خبرنامه تقدیر کنید. این تصور را در ذهن خوانندگان خود ایجاد نمایید که شما بعنوان یک دوست در کنار آنهایید. به نمونه ایمیل زیر توجه نمایید.

    

   ایمیل تبلیغاتی

  • با دادن هدیه و پیشنهادهای خاص به اعضای جدید کار را آغاز کنید.
 5. ایمیل مشاوره ای
   

  هدف: ارائه مشاوره به مشتریان و انتقال اطلاعات مفید درباره کسب و کار. نمایش قدرت صنعت شما در اینگونه ایمیل هاست.

  کاربرد در کسب و کار : تمامی مشاغل

  این نوع از ایمیل ها چون دارای ساختار مشاوره ای هستند،نیاز به زمان بیشتری برای نوشتن و انتقال اطلاعات دارند.به سه روش  پیشنهادی ذیل برای ایجاد ایمیل های مشاوره ای دقت کنید :

  • ایجاد محتوای با ارزش و کاربردی
    

   کلید این نوع از ایمیل های مشاوره ای ، دادن پیشنهادات خوب برای مطالعه به مشتریان است.شما میتوانید به مشتریان خود با ارائه مطالبی مفید به درآمدزایی انها کمک کنید و یا با پیشنهاد دادن محصولات و خدماتتان به آنها در حل مشکلاتشان کمک نمایید.بر فرض مثال اگر شما فروشنده دوربین های عکاسی هستید ، طریقه استفاده از قابلیتهای دوربین را به آنها آموزش دهید.ایمیل زیر یک نمونه از این نوع ایمیل ها می باشد.

    

   ایمیل تبلیغاتی

  • مرور چندین باره مطالب توسط افراد مختلف برای جلوگیری از خطای احتمالی
  • تمرکز بر ارائه خدمات به مشتریان در قالب مشاوره
 6. ایمیل آموزشی
   

  هدف : ارائه دانش مرتبط با کسب و کار و یا محصولات  به مشتریان

  کاربرد در کسب و کار: تمامی مشاغل

  ایجاد ایمیل های آموزشی مستلزم زمان برای خلق ایده و ایجاد طوفان مغزی است و به زمان و منابع انسانی خلاق که دارای تحصیلات مرتبط با حوزه کسب و کار خاص مورد نیاز است. به سه روش زیر برای ایجاد ایمیل های آمورشی دقت کنید:
  • ارائه مطالب مرتبط با نیاز خوانندگان مطالب
    

   زمانی که شما ایمیل های آموزشی را ارسال می نمایید ، شما در تلاش جهت برقراری ارتباط با مشتریان خود هستید.بهترین راه برای ایجاد این ارتباط ، ارسال مطالب آموزشی مفید است.البته کسب و کار خود را فراموش نکنید.باید مرتبط با حرفه شغلی خود ، مطالب آموزشی ارسال نمایید. به نمونه زیر که یک سایت شغل یابی هست توجه نمایید و که مطالب آموزشی درباره زندگی در محیط کاری را به مخاطبین خود آموزش می دهد.

    

   ایمیل تبلیغاتی

  • ارائه توضیحات بیشتر پس از بیان مطالب کوتاه
  • اضافه کردن مطالب کوتاه تر در کنار ارائه اصل مطلب
    

   شما میتوانید یک عنصر تبلیغاتی به این نوع از ایمیل های آموزشی بیفزایید. اما بطوری که از جذابیت مطلب آموزشی شما نکاهد.برای مثال وبسایت زیر که در خصوص بازی های فکری برای کودکان است ، ضمن ارائه مقاله آموزشی ، در قسمت سمت راست خبرنامه خود ، با انجام تبلیغات برای اعضای خانواده ها این کار را انجام داده است.

    

   ایمیل تبلیغاتی

 تهیه و تدوین : 

آژانس تبلیغاتی شهرآرا

اولین مرکز تخصصی دیجیتال مارکتینگ در استان گیلان