0
مقاله

۱۶ آبان ۱۳۹۵ - مقاله
5 ویژگی لوگوی برترین برندهای جهان

اگر صاحب شرکت، برند و یا کسب و کاری هستید، حتما می دانید لوگو چیست، و یا دست کم نامش را شنیده اید. "لوگو"، این کوچولوی دوست داشتنی، یکی از مهم ترین اِلِمان هایی ست که از برند یا کسب و کار شما در خاطر مشتری باقی مانده و با مشاهده و یادآوری اش نام کسب و کارتان در ذهن مصرف کننده زنده می شود. چه برند مشهوری داشته باشید به همراه اندوخته ای از تجربه، و چه تصمیم گرفته اید تا کسب و کار جدیدی را آغاز کنید، خوب است با ما همراه شوید تا باهم مروری بر ویژگی های یک لوگوی خوب و اهمیت ناگزیر آن درموفقیت یک کسب و کارداشته باشیم.

لوگو چیست؟


پیش از هرچیز، با هم مرور کنیم که لوگو چیست؟! 


لوگو ( Logo) یک نشانه گرافیکی ست که می تواند در قالب سمبل، علامت، نوشتار و یا ترکیبی از این موارد طراحی شود. هدف اصلی از طراحی لوگو ایجاد تمایز بین هویت و شخصیتِ موسسات، برندها، سرمایه داران تجاری و حتی اشخاص حقیقی ست. بگذارید یک مثال بزنیم. اگر هر کسب و کاری را به مثابه یک انسان ببینیم، مجموعه ای از انسان ها در اطرافمان می بینیم که نمی شناسیمشان و  ممکن است تابحال به هیچ عنوان با آنها معاشرتی نداشته ایم. اما ظاهر هرکدام از این انسان ها، به صورتِ ناخوداگاه احساسی را به ما منتقل می کنند. نوع آرایش، نوع و رنگ پوشش، در هر کدام متفاوت است و ممکن است آنها را فردی جدی، شوخ، شیک و رسمی، یا بی نظم ببینیم. خب، لوگو همین است! چهره ی نقش بسته از هر کسب و کار در ذهن ما! گرچه که موارد بسیاری بر ایجاد یک چهره و یک خاطره ی خوب از برند در ناخودآگاه مشتریان نقش دارند و لوگو تنها یکی ازآن موارد است، اما قطعا اهمیت و تاثیرگذاری آن غیر قابل انکار است.
و اما چطور می شود که لوگوی برخی برندها در خاطر می ماند، و برخی دیگر نه؟ چه ویژگی هایی یک لوگوی معمولی را به یک لوگوی خوب و موثر تبدیل می کند؟

سادگی

یک لوگوی ساده این امکان را به مشتریان می دهد تا به سرعت و بی زحمت برند شما را بین انبوه لوگوهای رقیب شناسایی کنند. یک لوگوی ساده رسمیت بیشتری دارد، با شرایط مختلف تطبیق پذیر است و به راحتی در ذهن ها ثبت می شود. 
برندهای مشهور جهان به مرور زمان و با افزایش علم و آگاهی، لوگوهای خود را طراحی مجدد (redesign) کرده اند و به سمت هرچه ساده تر شدن پیش برده اند.و این بعنی یک لوگوی خوب، یک لوگوی منحصر به فرد است بدون گزافه گویی!

به یاد ماندنی

یا: خُرّم آن "لوگو" که مردم بسپارند به یاد!

 پشت اصل "سادگی" که در بالا اشاره شد و همه ی تلاشی که در طراحی ساده تر صورت می 
گیرد، در نهایت باید به دستیابی به اصل "به یاد ماندنی (Memorable) " بودن و "خاطره گریز" نبودن لوگو منجر شود.
پاول راند (Paul Rand)، طراح مشهور لوگوی "فورد" و "آی بی ام"، عقیده دارد که آنچه باید برای طراحی یک لوگوی خوب در نظر بگیریم تمایز، منحصر به فرد بودن و واضح بودن آن است.

محدود نبودن به زمان

یک لوگوی خوب نباید محدود به زمان و دوره ای خاص باشد. تغییر در لوگو در طول سالیان و همسو شدن با زمانه امری اشتباه نیست، اما چه بهتر که ساختار، مفهوم و هویت لوگو درطول زمان حفظ گردد.
مُدها و جریانات (Trends) زودگذر هستند. وقتی حرف از تغییر رنگ شلوارتان به مُد روز می زنید یا دوست دارید کفش جدیدی که تازه به بازار عرضه شده است را بپوشید، این هیچ ایرادی ندارد. اما وقتی پای هویتِ برند به میان می آید، طول عمر، دوام لوگو و حفظ بلندمدت هویت بصری، شاه کلید پیروزی ست. مشتری نباید با تغییرات مداوم شما احساس کند که آدمی "دَم دَمی مِزاج" هستید!
شاید بهترین مثال برای این اصل، لوگوی برند مشهور کوکاکولا (Coca-Cola) باشد.  اگر لوگوی این برند را با لوگوی برند پپسی (Pepsi) در طول تاریخ مقایسه کنید، متوجه تاثیرگذاری یک لوگوی با دوام می شوید!

تطبیق پذیر بودن

یک لوگوی خوب باید در شرایط گوناگون، و در مدیوم های مختلف اعم از وبسایت، اپلکیشن و بیلبوردها گرفته تا تبلیغات چاپی، سِت سازمانی و اداری و حتی در ابعاد کارت ویزیت، قابل استفاده بوده و کیفیت خود را حفظ کند. یک لوگوی خوب باید قابلیت چاپ به صورت تک رنگ را داشته باشد، این مسئله در مواردی حتی باعث کاهش هزینه های چاپ شده و اهمیت صَرف هزینه های گزاف برای یک چاپ باکیفیت را کمرنگ تر می کند. و در نهایت یک لوگو زمانی خوب است که بتوان در فضای منفی (negative ) و مثبت (positive) ، سفید و سیاه، و در مقیاس های مختلف بدون از بین رفتن جزئیات از آن بهره برد. این مسئله برای بار چندم اهمیت سادگی را گوشزد می کند!

متناسب بودن
 

اگر صاحب یک تولیدی اسباب بازی بچگانه هستید، لوگوی شما باید از تایپوگرافی، فونت و تِم رنگی متناسب حیطه ی فعالیت شما برخوردار باشد. این به این مفهوم نیست که از اَشکالِ اسباب بازی در لوگو استفاده شود، بلکه یعنی اینکه افراد با دیدن این لوگو احساس کنند که کارخانه شما محصولاتی برای کودکان تولید می کند. و یا اگر شما صاحب یک شرکت مشاوره حقوقی هستید، مشتریان حس اطمینان و جدیت را در لوگوی شرکت شما احساس کنند. 
همانطور که اشاره شد، یک لوگو لزوما نباید تصویری از محصول یا خدمت را در خود جای دهد، و نیازی نیست که نوع فعالیت برند را شرح دهد.در لوگوی برندهای اتومبیل سازی مثل بنز و فورد تصویری از اتومبیل دیده نمی شود، یا برندهایی مثل اپل (apple)، سامسونگ (samsung) و اچ تی سی (htc) از تصویر موبایل در لوگوی خود استفاده نکرده اند. یک لوگو صرفا با هدف شناسایی هویتِ کسب و کار شما ایجاد می شود. 

و اما در نهایت آنچه نباید فراموش کنیم این است که گرچه لوگو و هویت بصری یک برند می تواند به مقدار قابل توجهی برند شما را از رقبا متمایز نماید اما فقط و فقط با ارائه ی خدمات با کیفیت به مشتری می توان این تمایز را در طول زمان حفظ کرد. به عبارت دیگر لوگو و هویت بصری فقط آغاز کننده ی تمایز هستند اما حفظ و استمراراین تمایز وابستگی مستقیمی به کیفیت خدمات و محصولات ارائه شده به مصرف کننده دارد.

 

 

نویسنده و مترجم: محمد ماهر
منبع اقتباس: justcreative.com